
Geenitekniikan suljetun käytön tarkastusprosessi
Tarkastus voi perustua joko tarkastuskäyntiin tai kirjalliseen tarkastusmenettelyyn. Kirjallista tarkastusmenettelyä voidaan käyttää, jos toiminnanharjoittaja on tarkastettu aiemmin ja valvontaviranomainen katsoo sen valvonnan kannalta riittäväksi. Tarkastusten laajuus ja yksityiskohtaisuus voivat vaihdella tapauskohtaisesti.
Toiminnanharjoittajan on tarkastuksen aikana varauduttava vastaamaan kysymyksiin, jotka liittyvät seuraaviin aiheisiin:
- Toiminnanharjoittajan yhteystiedot ja vastuuhenkilöt
- Käytettävät organismit
- Riskinarviointi
- Käytön kirjaaminen
o Katso myös STM:n asetus (272/2006) 9 § - Tilat ja pohjapiirrokset
- Eristämis- ja suojatoimenpiteet
o Katso STM:n asetuksen (1053/2005) 13 §:n liitteenä oleva taulukko
kutakin eristystasoa vastaavista, tavanomaisista vähimmäisvaatimuksista
ja toimenpiteistä - Jätehuolto
- Toiminta- tai pelastussuunnitelma
- Ohje toimintasuunnitelman ja pelastussuunnitelman laatimiseksi (Word-tiedosto) (Geenitekniikan lautakunnan nettisivuilla)
- GMO-toimintaan liittyvät vaaratilanteet ja poikkeamat
-
Ilmoittaminen GMO:ien suljettuun käyttöön liittyvästä onnettomuudesta tai vaaratilanteesta (10/2011) (Word-tiedosto) (Geenitekniikan lautakunnan nettisivuilla)
-
-
Henkilöstön koulutus
Tarkastuksen jälkeen tarkastaja toimittaa toiminnanharjoittajalle tarkastuspöytäkirjan, johon on kirjattu mahdolliset huomautukset ja tarvittavat jatkotoimenpiteet.
Alla olevat kaaviot esittävät GMO:ien suljetun käytön tarkastusten tavanomaisia tarkastusprosesseja valvontaviranomaisen näkökulmasta.
Tarkastusmaksut
Tarkastusmaksut määräytyvät Valtioneuvoston asetuksen (1539/2015) 2 ja 3 § mukaisesti.