
Examen som avlagts utomlands
Examen som avlagts utomlands
På dessa sidor ges anvisningar till dem som avlagt examen utomlands och ansöker om legitimation eller registrering av skyddad yrkesbeteckning hos Valvira.
Ansökningsanvisningarna och bestämmelserna som gäller för sökande avviker något från varandra, beroende på om examen har avlagts i en annan medlemsstat i Europeiska unionen eller i en stat som hör till Europeiska ekonomiska samarbetsområdet än Finland eller om examen avlagts utanför EU- eller EES-området och om sökanden är medborgare i en EU-eller EES-stat eller inte.
Ansökningsförfarandet
Om du har avlagt examen utomlands rekommenderar vi, att du också i fortsättningen skickar in din ansökan i pappersformat. I vilket fall som helst måste du skicka in alla andra bilagor via vanlig post, med undantag av ID-bevis. Processen påskyndas inte fast ansökan skickas elektroniskt.
Behandlingstid för ansökan
Enligt lagen ska Valvira avgöra ansökan som lämnats in av en medborgare i en EU- eller EES-stat som avlagt examen i en annan EU- eller EES-stat än Finland senast tre månader efter det att de nödvändiga handlingarna har inkommit.
För dem som har avlagt sin examen utanför EU- eller EES-området är det i nuläget svårt att ge någon bedömning av behandlingstiden för ansökningarna.
Beslut
Beslut som gäller yrkesrättigheter är avgiftsbelagda och avgift tas ut också när ansökan avslås. Om ansökan återkallas tas hälften av handläggningsavgiften ut. Avgiftens storlek beror på om sökanden ansöker om legitimation eller registrering av skyddad yrkesbeteckning och om ansökningen är baserad på examen som avlagts i Finland eller utomlands. Mer information om avgiftsklasserna finns på Valviras webbsida Avgifter (valvira.fi).
Om ansökan är gjorts i pappersformat, faktura samt beslut eller intyg över registrering av skyddad yrkesbeteckning skickas till sökanden i vanligt kuvert utan Valviras logo. Fakturan skickas som en separat postförsändelse till sökandens adress.
Om ansökan är gjorts via e-tjänster och sökanden har gett sitt samtycke till elektronisk delgivning skickas beslut eller intyg över registrering av skyddad yrkesbeteckning elektroniskt till ärendehanteringstjänsten. Om sökanden har inte gett sitt samtycke skickas beslut eller intyg över registrering av skyddad yrkesbeteckning skickas till sökandens hemadress. Fakturan skickas som en separat postförsändelse till sökandens adress.
Beslutet ges antingen på finska eller på svenska.
Anpassningsperiod och lämplighetsprov
Valvira kan bevilja en sökande som avlagt examen utomlands ett villkorligt beslut om erkännande och som kompensationsåtgärder kräva att sökanden slutför en anpassningsperiod eller genomgår ett lämplighetsprov innan den slutliga rätten att utöva yrket beviljas. Sökanden ska uppvisa ett intyg över slutförd anpassningsperiod eller godkänd prestation i lämplighetsprovet vid ansökan om beviljande av slutlig rätt att utöva yrket eller rätt att använda en yrkesbeteckning.
Om Valvira som kompensationsåtgärd förordnar sökanden en anpassningsperiod bestämmer Valvira även längden av anpassningsperioden längd och de uppgifter som sökanden ska arbeta med under anpassningsperioden samt den behörighet och arbetserfarenhet som krävs av den som på framställning av arbetsgivaren fungerar som handledare. Anpassningsperioden får inte överskrida tre år. Personen som fungerar som handledare ska ha rätt att utöva ifrågavarande yrke i Finland. Valvira kan även bestämma andra nödvändiga villkor för genomförande och utvärdering av anpassningsperioden.
Sökanden ska själv ordna arbetsplatsen. Under anpassningsperioden sköter sökanden uppgiften under handledning och tillsyn av en handledare. Under anpassningsperioden ska sökanden arbeta vid verksamhetsenheten så att han eller hon står i direkt anställningsförhållande till huvudmannen för verksamhetsenheten. Under anpassningsperioden ska de villkor iakttas som Valvira har ställt. Anpassningsperioden kan även innefatta fortbildning.
Om Valvira som kompensationsåtgärd bestämmer att sökanden ska genomgå ett lämplighetsprov bestämmer Valvira även det huvudsakliga innehållet i lämplighetsprovet och vem som ska verkställa provet. Provet verkställs av en läroanstalt i Finland som har behörighet att utfärda ett intyg över att den utbildning eller examen som nationellt krävs för yrket har genomgåtts eller avlagts. Lämplighetsprovet kan utöver en teoretisk del även innehålla praktiskt prov. Provet avläggs antingen på finska eller på svenska. Läroanstalten tar ut en avgift för avlagt lämplighetsprov att lämplighetsprov avlagts med godkänt resultat visas med ett intyg som utfärdas av den som har verkställt provet. Intyget bifogas till den ansökan som sänds till Valvira.
Språkkunskaper
Av en sökande som avlagt examen utanför EU- eller EES-området kan intyg begäras över tillräckliga kunskaper i finska eller svenska när han eller hon ansöker om beviljande av slutlig rätt att utöva yrket eller rätt att använda en yrkesbeteckning.
Intyg över tillräckliga kunskaper i finska eller svenska kan också begäras av en sökande som avlagt examen inom EU- eller EES-området om personen inte är medborgare i en EU- eller EES-stat.
Intyget ska fogas som bilaga till ansökningsblanketten.