
Alkoholitilastot vuosi 2018
Alkoholitilastot vuosi 2018
Valvira julkaisee kuukausittain alkoholijuomien myyntitiedoista kaksi tilastoa:
- Alkoholimyyntitilasto sisältää tuoteryhmäkohtaiset myyntitiedot litroina jaoteltuna anniskelumyyntiin ja vähittäismyyntiin. Tiedot julkaistaan kuukausittain ja vuoden alusta laskettuna.
- Jakelutiet-tilasto sisältää myyntitiedot oluelle, siiderille, long drink -juomille, miedoille viineille ja väkeville alkoholijuomille jaoteltuna anniskelumyyntiin ja vähittäismyyntiin (Alkon myynti ja muu vähittäismyynti erikseen). Tiedot julkaistaan litroina ja 100-% litroina kuukausittain ja vuoden alusta laskettuna. Jakelutiet-tilastossa on koko vuodelle lisätty uudet tilastot, joissa oluen, siiderin ja long drink- juomien myynti jaotellaan tuoteryhmätasolla alkoholipitoisuuden mukaan.
Valviran julkaisemat alkoholijuomien myyntitilasto ja jakelutiet-tilasto sisältävät alkoholijuomien valmistus- ja tukkumyyntiluvanhaltijoiden myynnit ravintoloille ja vähittäismyyntiin.
Luvanhaltijat ilmoittavat tuotekohtaiset myyntitiedot kuukausittain Valviraan. Tietoja kerätään, tarkistetaan ja analysoidaan Valvirassa valvonnan näkökulmasta ja ne tallennetaan Valviran ylläpitämään alkoholielinkeinorekisteriin. Tilastoon lasketaan enemmän kuin 2,8 til-%:a ja korkeintaan 80 til-%:a etyylialkoholia sisältävien juomien myynti.
Valviran kuukausittain julkaisemaa myynti- ja jakelutiet-tilastoa ei muuteta julkaisun jälkeen. Puuttuvat ja virheelliset tiedot otetaan laskennassa huomioon vain koko vuoden tilastossa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) kokoaa Valviran alkoholielinkeinorekisteristä saatavista tiedoista kansalliset kapasiteetti-, myynti- ja kulutustilastot.
Mikäli Valviran tietoja verrataan muiden toimijoiden esimerkiksi Alkon julkaisemaan tilastoon, tulee huomioida, että tuotteiden tuoteryhmäkohtainen luokittelu voi olla erilainen. Tilaston julkaisun ajankohta voi myös aiheuttaa poikkeamia tietoihin.
Vuoden 2017 jakelutiet-taulukon vähittäismyynnissä näkyy 4.7-5.5 til-% sisältävien tuotteiden myyntiä, koska tuotteiden toimitukset kaupoille alkoivat heti presidentin vahvistettua uuden alkoholilain 28.12.2017.
Tilastot:
Alkoholimyyntitilasto_tammi_joulukuu_2018.xlsx (Excel)
Jakelutiet_tammi_joulukuu_2018.xlsx (Excel)