Olet nyt: Valvira.fi / Tietopankki / Kannanotot
Palveluasunnoissa asuvien pitkäaikaissairaiden henkilöiden asianmukaisesta hoidosta huolehdittava
3.2.2012
Valvonta-asioiden käsittelyn yhteydessä on tullut toistuvasti esille, että palveluasunnoissa asuu kroonisesti sairaita henkilöitä, joilla on jatkuva lääkitys, mutta joiden hoito ei ole kuitenkaan asianmukaisesti ja turvallisesti toteutettu. Hoitoa on voitu jatkaa useita vuosia pelkästään uusimalla lääkemääräykset ilman, että hoidettaville on laadittu hoito- ja palvelusuunnitelmaa ja ilman, että heille olisi järjestetty aika lääkärin vastaanotolle tilannearviota varten. Tämä on voinut johtaa jopa siihen, että myös sellaista lääkehoitoa, jonka yhteydessä hyvään hoitokäytäntöön kuuluu muun muassa määräajoin toteutettavat laboratoriotutkimukset, on voitu jatkaa vuosia ilman asianmukaista seurantaa.
Valvira korostaa, että lääkkeitä uusivien lääkäreiden ja osaltaan myös palveluasumisyksikön henkilökunnan on huolehdittava siitä, että potilaalle / asiakkaalle on laadittu potilaan asemasta ja oikeuksista annetun lain 4 a §:n / sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista annetun lain 7 §:n mukaisesti hoito- ja palvelusuunnitelma ja että hänelle järjestetään asianmukainen lääkärin seuranta.
Lisätietoja:
Ryhmäpäällikkö, lääkintöneuvos Markus Henriksson, puh. 0295 209 401
Lakimies Jenni Ahtiainen, puh. 0295 209 442
Kannanotot
- Palveluasunnoissa asuvien pitkäaikaissairaiden henkilöiden asianmukaisesta hoidosta huolehdittava
3.2.2012 - Potilaan tai sosiaalihuollon asiakkaan tekemään muistutukseen on annettava perusteltu, kirjallinen ratkaisu
4.11.2011 - Valvira edellyttää, että potilaiden kivunhoito on kunnossa
4.10.2011 - E-reseptin käyttöönotto terveyskeskusten suun terveydenhuollossa
27.6.2011 - Valvira kannustaa käyttämään leikkaussalien tarkistuslistaa (check-list)
22.3.2011 - Milloin työnantajan pitää ilmoittaa terveydenhuollon ammattihenkilöstä valvontaviranomaisille?
17.3.2011 - Kunnan järjestämisvastuu säilyy myös ostopalveluita käytettäessä ja palveluseteleillä hankituissa palveluissa
3.5.2010 - Osaproteesia tarvitsevan potilaan hoito
20.4.2010 - Keskussairaaloissa oltava ympärivuorokautinen valmius hätäkeisarinleikkauksiin
1.10.2009 - Päivystyspuhelimessa ei saa käyttää vastaajatoimintoa
29.9.2009 - Silmälasimääräykset sairaalan silmätautien poliklinikalla
11.8.2009 - Vatsakipupotilaan kipuja lievitettävä jo ennen tutkimusta
2.4.2009 - Kuolleen potilaan potilasasiakirjatietoja voidaan luovuttaa omaisille vain tietyin edellytyksin
20.3.2009 - Vanhainkodin huolehdittava influenssarokotuksista
20.3.2009 - Perusterveydenhuollon lisäkoulutusvaihetta suorittavan lääkärin oikeus määrätä lääkettä
17.2.2009 - Kamerapuhelimen käyttö mielenterveyden hoitoyksikössä
23.6.2008 - Lääkärin esteellisyys hänen toimiessaan sekä julkisella että yksityisellä sektorilla
2.6.2008 - Syöpäpotilaiden hoito geeniterapialla
23.5.2008 - Potilaan ohjaaminen hoitoon, kun hammaslääkäri epäilee hänen tarvitsevan psykiatrista hoitoa
23.5.2008 - Liikkumista rajoittavien turvallisuusvälineiden käytöstä vanhuspotilailla tehtävä joka kerran yksilöity päätös
10.4.2008 - Oppilaan lääkehoito koulupäivän aikana ensisijaisesti kouluterveydenhuollon tehtävä
30.11.2007 - Hammaslääkäri ei saa kieltäytyä hoitamasta HIV-tartunnan saanutta potilasta
8.10.2007 - Metotreksaatin käyttöön liittyvä vaara
12.9.2007 - Turvallisuusriski geriatrisen tuolin käytössä
28.5.2007 - Kiireellisten suun terveydenhuoltopalvelujen järjestäminen
31.12.2006



