Olet nyt: Valvira.fi / Tietopankki / Kannanotot
E-reseptin käyttöönotto terveyskeskusten suun terveydenhuollossa
27.6.2011
Valviralta on tiedusteltu lääkemääräysten oikeaa kirjaamiskäytäntöä, kun terveyskeskuksessa on käytössä erillisiä tietojärjestelmiä, joista vain yhdessä on e-reseptiosio.
Valvira toteaa, että hammaslääkärin määräämän lääkkeen
e-reseptin pelkästään tekninen kirjaus muuhun kuin suun terveydenhuollon tietojärjestelmään ei ole säännösten mukaista. Lääkitystietojen tulee olla välitön osa potilaskertomusta siten kuin potilasasiakirja-asetuksessa säädetään.
Potilasasiakirja-asetuksen perusteella myös suun terveydenhuollon potilastietojen tulee muodostaa ehyt asiakirjakokonaisuus, johon sisältyvät muun muassa potilaalle annetut lääkemääräykset. Lääkkeitä määrättäessä potilasasiakirjoihin on myös kirjattava perusteet niiden määräämiselle. Jos lääkemääräys laaditaan eri potilastietojärjestelmässä kuin muut potilasasiakirjat, tulee järjestelmät integroida yhteen siten, että lääkitystiedot tulevat potilasasiakirja-asetuksen edellyttämällä tavalla osaksi potilaskertomusta ja asianomaista palvelutapahtumaa.
Valvira toteaa lisäksi, että vaikka terveyskeskuksessa käytettäisiin eri potilastietojärjestelmiä, esimerkiksi suun terveydenhuollossa toista kuin muussa terveyskeskuksen toiminnassa, muodostavat ne kuitenkin yhden potilasrekisterin. Potilasrekistereissä voi kuitenkin olla esimerkiksi eri erikoisaloja koskevat erilliset osiot. Vastaavasti perusterveydenhuollossa voi olla erikseen suun terveydenhuoltoa koskeva osio. Oikeudellisesti nämä erikoisalakohtaiset osiot kuuluvat kuitenkin potilaan potilaskertomuskokonaisuuteen.
Valvira katsoo, että potilaiden hyvän hoidon ja lääketurvallisuuden edistämiseksi pitäisi tietojärjestelmiä ja uusia sovelluksia kehitettäessä pyrkiä yhteisiin kattaviin potilastietorekistereihin, joihin sisältyisivät yhteiset lääkitysosiot ja hoitohenkilökunnalla olisi käytössään mahdollisimman laajat tiedot potilaan terveydentilasta ja hänen lääkehoidostaan sekä sen perusteista.
Säännökset ja ohjeet
Laki potilaan asemasta ja oikeuksista (785/1992) 1 § 4. kohta, 12 § ja13 § 2 mom.
Henkilötietolaki (523/1999)
Sosiaali- ja terveysministeriön asetus potilasasiakirjoista (298/2009) 4 § 1 mom, 3 §, 11 § ja 12 § 5 mom.
Sosiaali- ja terveysministeriön asetus sähköisestä lääkemääräyksestä (485/2008) 5 § 1 mom.
Sosiaali- ja terveysministeriön ohje potilastietojen käsittelystä 28.3.2011
Terveydenhuoltolaki 9 §
Lisätietoja ylihammaslääkäri Hanna-Leena Tefke (09)-77292171
Kannanotot
- Palveluasunnoissa asuvien pitkäaikaissairaiden henkilöiden asianmukaisesta hoidosta huolehdittava
3.2.2012 - Potilaan tai sosiaalihuollon asiakkaan tekemään muistutukseen on annettava perusteltu, kirjallinen ratkaisu
4.11.2011 - Valvira edellyttää, että potilaiden kivunhoito on kunnossa
4.10.2011 - E-reseptin käyttöönotto terveyskeskusten suun terveydenhuollossa
27.6.2011 - Valvira kannustaa käyttämään leikkaussalien tarkistuslistaa (check-list)
22.3.2011 - Milloin työnantajan pitää ilmoittaa terveydenhuollon ammattihenkilöstä valvontaviranomaisille?
17.3.2011 - Kunnan järjestämisvastuu säilyy myös ostopalveluita käytettäessä ja palveluseteleillä hankituissa palveluissa
3.5.2010 - Osaproteesia tarvitsevan potilaan hoito
20.4.2010 - Keskussairaaloissa oltava ympärivuorokautinen valmius hätäkeisarinleikkauksiin
1.10.2009 - Päivystyspuhelimessa ei saa käyttää vastaajatoimintoa
29.9.2009 - Silmälasimääräykset sairaalan silmätautien poliklinikalla
11.8.2009 - Vatsakipupotilaan kipuja lievitettävä jo ennen tutkimusta
2.4.2009 - Kuolleen potilaan potilasasiakirjatietoja voidaan luovuttaa omaisille vain tietyin edellytyksin
20.3.2009 - Vanhainkodin huolehdittava influenssarokotuksista
20.3.2009 - Perusterveydenhuollon lisäkoulutusvaihetta suorittavan lääkärin oikeus määrätä lääkettä
17.2.2009 - Kamerapuhelimen käyttö mielenterveyden hoitoyksikössä
23.6.2008 - Lääkärin esteellisyys hänen toimiessaan sekä julkisella että yksityisellä sektorilla
2.6.2008 - Syöpäpotilaiden hoito geeniterapialla
23.5.2008 - Potilaan ohjaaminen hoitoon, kun hammaslääkäri epäilee hänen tarvitsevan psykiatrista hoitoa
23.5.2008 - Liikkumista rajoittavien turvallisuusvälineiden käytöstä vanhuspotilailla tehtävä joka kerran yksilöity päätös
10.4.2008 - Oppilaan lääkehoito koulupäivän aikana ensisijaisesti kouluterveydenhuollon tehtävä
30.11.2007 - Hammaslääkäri ei saa kieltäytyä hoitamasta HIV-tartunnan saanutta potilasta
8.10.2007 - Metotreksaatin käyttöön liittyvä vaara
12.9.2007 - Turvallisuusriski geriatrisen tuolin käytössä
28.5.2007 - Kiireellisten suun terveydenhuoltopalvelujen järjestäminen
31.12.2006



