Olet nyt: Valvira.fi / Ohjaus ja valvonta / Alkoholi / Ajankohtaista
Tukkuinfo keräsi alkoholijuomien tukkumyyjät Valviraan
18.5.2010
Valvira järjesti 12.5.2010 keskustelutilaisuuden alkoholijuomien tukkumyyjille. Tilaisuuteen osallistui yli 60 edustajaa eri puolelta Suomea.
Sosiaali- ja terveysministeriön edustajana hallitusneuvos Ismo Tuominen esitteli alkoholihallintoon liittyviä tulevaisuuden muutosmahdollisuuksia, joilla olisi mahdollista vaikuttaa alkoholin kokonaiskulutuksen laskuun ja alkoholihaittojen vähenemiseen.
Tilaisuudessa käytiin läpi ajankohtaiset alkoholin tukkumyyjiä koskevat Valviran ohjeet. Ylitarkastaja Ari Laakkonen Valviran Luvat-prosessista kertoi luomutuotantoon liittyvistä EU-säädösten muutoksista ja Valviran ohjemuutoksesta alkoholijuomien osalta. Ylitarkastaja Eeva Saari esitteli tislattujen alkoholijuomien säädöksessä tapahtuneita muutoksia. Ylitarkastaja Ari Laakkonen toi esiin Valviran huolen siidereiden markkinoinnissa tapahtuvista ylilyönneistä, joiden osalta odotetaan toimijoilta ryhdistäytymistä.
Valviran Valvontaprosessin tuotevalvontapäällikkö Leena Hakala muistutti alkoholijuomien esittelyssä ja pakkausmerkintöjen suunnittelussa huomioon otettavista säännöksistä. Säännökset rajoittavat mm. alkoholijuoman terveellisyyteen sekä kuluttajan ostopäätökseen vaikuttaviin ekologisiin ja eettisiin valintoihin liittyviä viittauksia.
Ylitarkastaja Timo Rokka kertoi menettelyistä, joita Valvira noudattaa luvanhaltijoiden toimintaa tarkastaessaan ja tärkeimmistä tarkastushavainnoista. Käytännön ohjeita alkoholijuomiin liittyvästä raportoinnista antoi ylitarkastaja Eeva Saari.
Valviran tehtäviin kuuluu alkoholielinkeinon lupien myöntäminen, toimijoiden valvonta ja alkoholielinkeinon muiden lupa- ja ohjausviranomaisten ohjaaminen. Valviran myöntämiä lupia ovat alkoholijuomien ja väkiviinan valmistus- ja tukkumyyntiluvat, käyttöluvat, väkiviinan maahantuontiluvat sekä alkoholijuomien myynti Suomen ja ulkomaiden välillä kulkevissa liikennevälineissä. Valvira myös ohjaa ja valvoo alkoholijuomien valmistajien ja maahantuojien ensi- ja omavalvontaa ja vastaa alkoholin tuotevalvonnasta.
Lue lisää:
Valviran ohjeet alkoholijuomien tukkumyyjille:
- Luonnonmukainen tuotanto, ylitarkastaja Ari Laakkonen
- Tislatut alkoholijuomat, ylitarkastaja Eeva Saari
- Siiderit, ylitarkastaja Ari Laakkonen
- Alkoholijuomista annetut lausunnot, tuotevalvontapäällikkö Leena Hakala
- Valviran tarkastushavainnot, ylitarkastaja Timo Rokka
- Raportointi Valviralle, ylitarkastaja Eeva Saari
Lisätietoja:
Jussi Holmalahti, johtaja, p. (09) 77292 157
Eeva Saari, ylitarkastaja, p. (09) 77292 452
etunimi.sukunimi@valvira.fi
Ajankohtaista
- Muutos alkoholijuomien ja väkiviinan tukkumyynnin ja valmistuksen valvontamaksuissa
15.5.2012 - Luonnonmukaisen viinin valmistus mahdollista satokaudella 2012
21.3.2012 - Lausuntopyyntö - Vahvasti denaturoidun etanolin valmistamisessa käytettävät denaturointiaineet
1.12.2011 - Pop up -ravintoloissa ei saa myydä tai anniskella alkoholia ilman lupaa
9.11.2011 - Alkoholin matkustajatuonti väheni viimeisen 12 kuukauden aikana
25.10.2011 - Keskustelutilaisuus alkoholijuomien tukkumyyjille
11.10.2011 - Valvira kannattaa alkoholiveron korottamista
26.9.2011 - Valvira puuttui Simpsonit-oluen etikettiin
16.9.2011 - Anniskelun jatkoaikalupaa voi hakea myös sähköisesti
23.8.2011 - Valvira puuttui mainostoimiston internet-sivuilla esitettyyn väkevien alkoholijuomien mainontaan
15.8.2011 - Valvira kielsi Servaali Oy:n väkevien alkoholijuomien mainonnan julkisilla internet-sivuilla sakon uhalla
5.7.2011 - Varastoilmoitus rypäleviineistä 2011
1.7.2011 - Valvira raportoi Alkon toiminnasta
7.6.2011 - Valvira puuttui Olvin siiderimainosten kettuhahmoon
25.5.2011 - Alkoholijuomia Japanista maahantuoville yrityksille erityiset tuontiehdot
19.4.2011 - Sähköisen tuoteilmoituksen käyttökatkos kestää muutaman päivän
9.9.2010 - Alkoholijuomien anniskelun ja vähittäismyynnin ohjeet
19.8.2010 - Tukkuinfo keräsi alkoholijuomien tukkumyyjät Valviraan
18.5.2010



